Saturday, February 24TRUSTED FEARLESS INTERNATIONAL & NATIONAL NEWS PORTAL

Hangzhou Asian Games: Full India schedule on October 4; live updates, live streaming details | Asian Games 2023 News – Times of India



NEW DELHI: India’s track and field athletes continued the medal rush on Tuesday but the moment is set to arrive we all have been waiting for with the country’s golden boy Neeraj Chopra will be in action in the javelin throw final on Wednesday.
World champion Lovlina Borgohain will fight for gold in the 75kg final.
Follow Timesofindia.com’s live blog to catch all the action and live updates straight away from Hangzhou.
Following is India’s Day 11 schedule at the Asian Games on October 4:
Athletics
4:30 AM: Manju Rani, Ram Baboo in 35km Race Walk Mixed Teams Final
Kabaddi
6 AM: India vs Thailand in Men’s Team Group A – Game 5
Archery
6:10 AM: India vs Malaysia in Compound Mixed Team Quarterfinal
Bridge
6:30 AM: Jaggy Shivdasani, Sandeep Thakral, Rajeshwar Tiwari, Sumit Mukherjee, Raju Tolani, Ajay Khare in Men Team Semifinal Rounds 4-6
Equestrian
6:30 AM: Tejas Dhingra, Yash Nenesee, Kirat Singh Nagra in Jumping 1st round Individual Qualifier
Tejas Dhingra, Yash Nenesee, Kirat Singh Nagra in Jumping 1st round Team Qualifier
Wrestling
7:30 AM Onwards: Gyanender vs M Dalkhani (IRI) in Men’s 60kg GR Qualification/ Repechage/Quarterfinal/Semifinal
Neeraj vs Bakhshillov (UZB) in Men’s 67kg GR Qualification/ Repechage/Quarterfinal/Semifinal
Vikas vs TBD in Men’s 77kg GR Qualification/Repechage/Quarterfinal/Semifinal
Sunil Kumar vs F Peng (CHN) in Men’s 87kg GR Qualification/Repechage/Quarterfinal/Semifinal
Badminton
7:30 AM: PV Sindhu vs PK Wardani (INA) in Women’s Singles Round of 16
7:50 AM: HS Prannoy vs P Dimitry (KAZ) in Men’s Singles Round of 16
Volleyball
8 AM: India vs Nepal in Women’s Classification Pool G
Badminton
8:10 AM: Treesa/Gayatri vs Kim/ Kong (KOR) in Women’s Doubles Round of 16
8:30 AM: Tanisha/Sai Pratheek vs Cheng/Toh (MAS) in Mixed Doubles Round of 16
9:10 AM: Satwik/Chirag vs Leo/Martin (INA) in Men’s Doubles Round of 16
Sport Climbing
9:05 AM: Women’s Speed Relay Qualification
Squash
9:30 AM: Harinder/Dipika vs Hong Kong in Mixed Doubles Semifinal
Badminton
10:10 AM: Srikanth vs K Naraoka (JPN) in Men’ Singles Round of 16
10:30 AM: Tanisha/Ashwini vs Zhang/Zheng (CHN) in Women’s Doubles Round of 16
Squash
10:30 AM: Abhay/Anahat vs Malaysia in Mixed Doubles Semifinal
Diving
10:30 AM: Siddharth Bajrang Pardeshi in Men’s 10m Platform Preliminary
Boxing
11:30 AM: Parveen vs Lin YT (TPE) in Women’s 57 Kg Semifinal
Archery
11:50 AM: India vs Indonesia in Recurve Mixed Team Quarterfinal
Chess
12:30 PM: Vidit Gujarathi, Gukesh D, Arjun Erigais, R Praggnanandhaa in Men’s Team Round 6
Koneru Humpy, Vantika Agrawal, Vaishali Rameshbabu, Savitha Sri Baskar in Women’s Team Round 6
Boxing
1:15 PM: Lovlina Borgohain vs Li Q (CHN) in Women’s 75 Kg Final
Kabaddi
1:30 PM: India vs Thailand in Women’s Team Group A – Game 5
Hockey
1:30 PM: India vs Korea in Men’s Semifinal
Squash
3:30 PM: Saurav Ghosal vs Chi Hin Henry Leung (Hong Kong) in Men’s Singles Semifinal
Athletics
4:30 PM: Jesse Sandesh, Sarvesh Anil Kushare in Men’s High Jump Final
4:35 PM: Neeraj Chopra, Kishore Kumar Jena in Men’s Javelin Throw Final
4:40 PM: Sheena Nellickal Varkey in Women’s Triple Jump Final
4:55 PM: Harmilan Bains, Chanda in Women’s 800m Final
5:10 PM: Gulveer Singh, Avinash Mukund Sable in Men’s 5000m Final
5:45 PM: Women’s 4 x 400m Relay Final
6:05 PM: Men’s 4 x 400m Relay Final
All the Hangzhou Asian Games action is being telecast and live stream on Sony Liv app and Sony Sports Networks.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *