Saturday, March 2TRUSTED FEARLESS INTERNATIONAL & NATIONAL NEWS PORTAL

Hangzhou Asian Games: Full India schedule on September 30; live updates, live streaming details | Asian Games 2023 News – Times of India



NEW DELHI: Rohan Bopanna and Rutuja Bhosale are set to compete in the mixed doubles tennis final on the seventh day of the Hangzhou Asian Games. Additionally, India will face Pakistan in the men’s squash final, and the men’s hockey team will go head-to-head with Pakistan in a pool match.
Follow Timesofindia.com’s live blog to catch all the action and live updates straight away from Hangzhou.
Following is India’s Day 7 schedule at the Asian Games on September 30:
Golf
4 AM: Avani Prashanth, Pranavi Sharath Urs, Aditi Ashok in Women’s Individual Round 3
Avani Prashanth, Pranavi Sharath Urs, Aditi Ashok in Women’s Team Round 3
7:30 AM: Anirban Lahiri, SSP Chawrasia, Khalin Joshi, Shubhankar Sharma – Men’s Individual & Team Round 3
Equestrian
5:30 AM: Vikas Kumar, Apurva Kishor Dabhade, Ashish Vivek Limaye in Eventing Dressage Team and Individual
Kurash
6 AM: Pincky Balhara & Suchika Tariyal in Women’s -52kg Preliminary & Elimination
Keshav in Men’s -66Kg Preliminary & Elimination
Shooting
6:30 AM: Sarabjot Singh, Divya TS in 10m Air Pistol Mixed Team Qualification
Prithviraj Tondaiman, Kynan Chenai, Zoravar Singh Sandhu in Trap-50 shots (Individual & Team) – Qualification (Stage 1)
Manisha Keer, Preeti Rajak, Rajeshwari Kumari in Trap-50 shots (Individual & Team) Qualification (Stage 1)
Roller Skating
6:30 AM: Heeral Sadhu, RAJ Aarathy Kasturi in Women’s Speed Skating 10000m Point-Elimination Race Final
Bridge
6:30 AM: Jaggy Shivdasani, Sandeep Thakral, Rajeshwar Tiwari, Sumit Mukherjee, Raju Tolani, Ajay Khare – Men Team Round Robin – Qualification Round
Kiran Nadar, B Satyanarayana, Himani Khandelwal, Rajeev Khandelwal, Marianne Karmarkar, Sandeep Karmarkar – Mixed Team – Qualification Round 2-1
Athletics
6:30 AM: KM Deeksha, Harmilan Bains in Women’s 1500m R1
6:35 AM: Jeswin Aldrin Johnson in Men’s Long Jump Qualification – Group A
Sreeshankar in Men’s Long Jump Qualification – Group B
6:38 AM:Swapna Barman, Nandini Agasara in Women’s Heptathlon 100m Hurdles – Heat 2
6:45 AM: Jyothi Yarraji in Women’s 100m Hurdles Round 1 – Heat 1
6:53 AM: Nithya Ramraj in Women’s 100m Hurdles Round 1 – Heat 2
7:05 AM: Ajay Kumar Saroj in Men’s 1500m Round 1 – Heat 1
Roller Skating
7:05 AM: Anandkumar Velkumar, Siddhant Rahul Kamble in Men’s Speed Skating 10000m Point-Elimination Race Final
Athletics
7:15 AM: Jinson Johnson in Men’s 1500m Round 1 – Heat 2
7:20 AM: Nandini Agasara, Swapna Barman in Women’s Heptathlon High Jump
Canoe Sprint
7:20 AM: Niraj Verma in Men’s Canoe Single 1000m Heat 1
7:48 AM: Oinam Binita Chanu, Geetha Parvathy in Women’s Kayak Double 500m Heat 2
Weightlifting
7:30 AM: Mirabai Chanu in 49 Kg Group B
Bindyarani Devi in 55 Kg Group B
Volleyball
8 AM: India vs DPR Korea in Women’s Preliminary Round – Pool A
Canoe Sprint
8:16 AM: Ribason Singh Ningthoujam, Gyaneshwor Singh Philem in Men’s Canoe Double 500m Heat 1
Table Tennis
10:15 AM: Manush Shah/Manav Thakkar vs Woojin Jang/Jonghoon Lim (Korea) in Men’s Doubles Quarterfinal 1
11 AM: Manika Batra vs Yidi Wang (China) in Women’s Singles Quarterfinal 4
3×3 Basketball
10:55 AM: India vs Iran in Men’s Qualifications to Quarterfinal
Bridge
11 AM: Asha Sharma, Puja Batra, Bharti Dey, Alka Kshirsagar, Kalpana Gurjar, Vidya Patel – Women Team – Qualification Round 2-1
Handball
11:30 AM: India vs Nepal in Women’s Preliminary Round – Group B
Boxing
11:30 AM: Preeti vs Zhaina Shekerbekova (Kazakhstan) in Women’s 54kg Quarterfinal
12:15 PM: Suyeon Seong (Korea) vs Lovlina Borgohain in Women’s 66-75Kg Quarterfinal
Chess
12:30 PM: Men’s Team – Round 2
Women’s Team – Round 2
Squash
1 PM: India vs Pakistan in Men’s Team Gold Medal Match
Boxing
1 PM: Sachin vs Abuquthailah T (Kuwait) in Men’s 57Kg Round of 16
Tennis
1 PM: Rohan Bopanna/Rutuja Bhosale vs En-shuo Liang/Tsung-hao Huang (Chinese Taipei) in Mixed Doubles Final
3×3 Basketball
1 PM: India vs Malaysia in Women’s Qualifications to Quarterfinal
Boxing
2:15 PM: Narender vs Ramezanpourdelavar (Iran) in Men’s 92+ kg Quarterfinal
Badminton
2:30 PM: India vs Korea in Men’s Team Semifinal
Table Tennis
4 PM: Ayhika Mukherjee/Sutirtha Mukherjee vs Meng Chen/Yidi Wang (China) in Women’s Doubles Quarterfinals
Athletics
4:40 PM: Swapna Barman, Nandini Agasara in Women’s Heptathlon Shot Put
Diving
5 PM: London Singh Hemam, Siddharth Bajrang Pradeshi in Men’s Synchronised 3m Springboard Final
Athletics
5:30 PM: Aishwarya Mishra in Women’s 400m Finals
5:50 PM: Muhammed Ajmal in Men’s 400m Finals
5:50 PM: Gulveer Singh, Kartik Kumar in Men’s 10000m Final
Hockey
6:15 PM: India vs Pakistan in Preliminary Men’s Pool A
Boxing
6:30 PM: Nishant Dev vs Oqazawa SQM (Japan) in Men’s 71 Kg Quarterfinal
Athletics
6:35 PM: Swapna Barman, Nandini Agasara in Women’s Heptathlon 200m
All the Hangzhou Asian Games action is being telecast and live stream on Sony Liv app and Sony Sports Networks.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *