Saturday, March 2TRUSTED FEARLESS INTERNATIONAL & NATIONAL NEWS PORTAL

Hangzhou Asian Games: Full India schedule on September 29; live updates, live streaming details | Asian Games 2023 News – Times of India



NEW DELHI: On the sixth day of the Hangzhou Asian Games, Indian athletes will be participating in various events, including the commencement of athletics competitions. However, the spotlight will be on Ramkumar Ramanathan and Saketh Myneni, as they are set to compete in the men’s doubles tennis final.
Follow Timesofindia.com’s live blog to catch all the live action and fast updates straight away from Hangzhou.
Following is India’s Day 6 schedule and results at the Asian Games on Friday, September 29.
Golf
4 AM: P Sharath Urs, A Prashanth, Aditi Ashok in Women’s Individual & Team Round 2
Anirban Lahiri, SSP Chawrasia, Khalin Joshi, Shubhankar Sharma in Men’s Individual & Team Round 2
Athletics
4:30 AM: Sandeep Kumar, Vikash Singh in Men’s 20km Race Walk Final
4:40 AM: Priyanka in Women’s 20km Race Walk Final
Shooting
6:30 AM: Divya TS, Esha Singh, Palak – Woemn’s 10m Air Pistol – Individual & Team – Qualification & Final
Aishwary Pratap Sing Tomar, Swapnil Suresh Kusale, Akhil Sheoran – Men’s 50m Rifle 3Ps – Individual & Team – Qualification & Final
Bridge
6:30 AM: Jaggy Shivdasani, Sandeep Thakral, Rajeshwar Tiwari, Sumit Mukherjee, Raju Tolani, Ajay Khare – Men Team Round Robin- Qualification Round 9-11
Kiran Nadar, B Satyanarayana, Himani Khandelwal, Rajeev Khandelwal, Marianne Karmarkar, Sandeep Karmarkar – Mixed Team – Qualification Round 9-11
Badminton
6:30 AM: India vs Thailand in Women’s Team Quarterfinal
Tennis
7:30 AM: Ramkumar Ramanathan/Saketh Myneni vs Jason Jung/Yu-hsiou Hsu (Chinese Taipei) in Men’s Doubles Final
Swimming
7:30 AM: Nina Venkatesh in Women’s 50m Butterfly – Heat 2
8:04 AM: Vritti Agarwal in Women’s 800m Freestyle – Slow Heat 2
Table Tennis
8:15 AM: Manika Batra vs Suthasini Sawettabut (Thailand) in Women’s Singles Round of 16
Swimming
8:18 AM: Advait Page in Men’s 200m Backstroke – Heat 1
Srihari Nataraj in Men’s 200m Backstroke – Heat 3
8:32 AM: Aryan Nehra, Kushagra Rawat in Men’s 400m Freestyle – Heat 4
Squash
8:30 AM: India vs Hong Kong in Women’s Semifinal
Table Tennis
9 AM: Manush Shah/Manav Thakkar vs Yew En Koen Pang/Yong Quek (Singapore) in Men’s Doubles Round of 16
Swimming
9 AM: Sunil Gowda, Sajan Prakash – Men’s 200m Butterfly – Heat 2 & 3
9:13 AM: Women’s Team – 4 x 100m Medley Relay – Heat 1
Table Tennis
9:35 AM: Sathiyan/Sharath vs Fan/Wang (China) in Men’s Doubles Round of 16
Bridge
11:00 AM: Asha Sharma, Puja Batra, Bharti Dey, Alka Kshirsagar, Kalpana Gurjar, Vidya Patel – Women Team Round Robin – Women Team Round Robin – Qualification Round 6-7
Esports
11:30 AM: India vs Kyrgyzstan in DOTA2 Group A Match 1
Boxing
12 PM: Parveen vs Zichun Xu (China) in Women’s 54-57Kg – Preliminaries – R16
Tennis
After 12:00 PM: Rohan Bopanna/Rutuja Bhosale vs Yu-hsiou Hsu/Hao-ching Chan (Chinese Taipei) in Mixed Doubles Semifinals
Cycling – Track
12:06 PM: David Beckham – Men’s Keirin – First Round – Heat 2
12:12 PM: Esow Alben – Men’s Keirin – First Round – Heat 3
Chess
12:30 PM: Men’s Team – Round 1
Women’s Team – Round 1
Esports
12:30 PM: India vs Philippines in DOTA2 Group A Match 2
Table Tennis
1:30 PM: Sreeja Akula/Diya Chiatale vs Miwa/Kihara (Japan) in Women’s Doubles Round of 16
Boxing
1:45 PM: Lakshya Chahar vs Omurbek Bekzhigit Uulu (Kyrgyzstan) in Men’s 71-80Kg – Preliminaries – R16
Table Tennis
2:05 PM: Ayhika/Sutirtha vs Sawettabut/Aueawiriyayothin (Thailand) in Women’s Doubles Round of 16
Badminton
2:30 PM: India vs Nepal in Men’s Team Quarterfinal
Table Tennis
2:40 PM: Sathiyan vs Wang Chu Chin (China) in Men’s Singles Round of 16
3:25 PM: Sharath Kamal vs Chunag Chin Yuan (Chinese Taipei) in Men’s Singles Round of 16
Handball
3:30 PM: India vs China in Women’s Preliminary Round – Group B
Hockey
4 PM: India vs Malaysia in Preliminary Women’s Pool A
Squash
4 PM: India vs Malaysia in Men’s Semifinal
Cycling – Track
4:15 PM: Niraj Kumar & Harshveer Singh – Men’s Maddison Final
Athletics
4:30 PM: Aishwarya Kailash Mishra in Women’s 400m Round 1 – Heat 1
4:40 PM: Rachna Kumari, Tanya Chaudhary in Women’s Hammer Throw Final
4:46 PM: Himanshi Malik in Women’s 400m Round 1 – Heat 3
4:55 PM: Muhammed Anas Yahiya in Men’s 400m Round 1 – Heat 1
5:03 PM: Muhammed Ajmal Variyathodi in Men’s 400m Round 1 – Heat 2
Boxing
4:45 PM: Nikhat Zareen vs Hanan Nassar (Jordan) in Women’s 45-50Kg Quarterfinal
3×3 Basketball
5:20 PM: India vs China in Men’s Round Robin Pool C
Basketball
5:30 PM: India vs Mongolia in Women’s Preliminary Round Group A
Athletics
6:15 PM: Kiran Baliyan, Manpreet Kaur in Women’s Shot Put Final
All the Hangzhou Asian Games action is being telecast and live stream on Sony Liv app and Sony Sports Networks.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *