Wednesday, February 28TRUSTED FEARLESS INTERNATIONAL & NATIONAL NEWS PORTAL

Hangzhou Asian Games: Full India schedule on September 28; live updates, live streaming details | Asian Games 2023 News – Times of India



NEW DELHI: After a medal rush in shooting on Day 4 of the Hangzhou Asian Games, the shooters can add more to India’s tally on the fifth day whereas Hriday Chheda and Anush Agarwalla will have another chance to write history when they will be in action in the dressage individual final.
Follow Timesofindia.com’s live blog for all the live action and fast updates straight away from Hangzhou.
Following is India’s Day 5 schedule and results at the Asian Games on Thursday, September 28.
Golf
4 AM: P Sharath Urs – Individual – Round 1
A Prashanth – Individual – Round 1
P Sharath Urs, A Prashanth, A Ashok –Team – Round 1
4:20 AM: A Ashok – Individual – Round 1
Shooting
6:30 AM: Sarabjot Singh, Shiva Narwal, Arjun Singh Cheema – Men’s 10m Air Pistol Individual – Qualification
Sarabjot Singh, Shiva Narwal, Arjun Singh Cheema – Men’s 10m Air Pistol Team – Qualification & Final
Anantjeet Singh Naruka & Ganemat Sekhon – Skeet Mixed Team – Qualification – 06:30 IST
Badminton
6:30 AM: India vs Mongolia in Women’s Team Round of 16
Bridge
6:30 AM: Jaggy Shivdasani, Sandeep Thakral, Rajeshwar Tiwari, Sumit Mukherjee, Raju Tolani, Ajay Khare – Men Team Round Robin– Qualification
Kiran Nadar, B Satyanarayana, Himani Khandelwal, Rajeev Khandelwal, Marianne Karmarkar, Sandeep Karmarkar – Mixed Team – Qualification
Wushu
7 AM: Roshibina Devi Naorem vs Xiaowei Wu (China) – Women’s 60Kg Final
Table Tennis
7:30 AM: Sathiyan & Manika vs Chew & Zheng (Singapore) – Mixed Doubles – R16
Harmeet & Sreeja vs Sanguansin P/Paranang O (Thailand) – Mixed Doubles – R16
Swimming
7:30 AM: Shivangi Sarma in Women’s 50m Freestyle – Heat 2
7:40 AM: Virdhawal Khade in Men’s 50m Butterfly – Heat 5
Cycling – Track
7:30 AM: Vishavjeet Singh – Men’s Omnium (Scratch Race)
7:48 AM: David Beckham – Men’s Sprint (Quarterfinal – Race 1)
8 AM: Triyasha Paul & Mayuri Lute – Women’s Sprint (Qualifying)
Golf
8 AM: Anirban Lahiri – Individual- Round 1
Anirban Lahiri, SSP Chawrasia, Khalin Joshi, Shubhankar Sharma – Team – Round 1
8:10 AM: SSP Chawrasia – Individual – Round 1
8:20 AM: Khalin Joshi – Individual – Round 1
8:30 AM: Shubhankar Sharma – Individual – Round 1
Table Tennis
8:30 AM: Sreeja Akula vs Songgyong Pyon (North Korea) in Women’s Singles Round of 32
Swimming
8:30 AM: Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 2
9:05 AM: Women’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heat 1
Table Tennis
9:15 AM: Manika Batra vs Nabita Shrestha (Nepal) in Women’s Singles Round of 32
Squash
10 AM: Malaysia vs India in Women’s Team Pool B
Table Tennis
10 AM: Manush & Manav vs Munsif & Shaffan (Maldives) – Men’s Doubles – R32
10:35 AM: Sathiyan & Sharath vs Ser-Od & Manliajargal (Mongolia) – Men’s Doubles – R32
Bridge
11 AM: Asha Sharma, Puja Batra, Bharti Dey, Alka Kshirsagar, Kalpana Gurjar, Vidya Patel – Women Team Round Robin – Women Team Round Robin – Qualification
Gymnastics
12 PM: Pranti Nayak – Women’s Vault Final
Boxing
12 PM: Hadeel Ghazwan Ashour S (Saudi Arabia) vs Jaismine in Women’s 57-60Kg – Preliminaries – R16
Equestrian
12:30 PM: Hriday Chheda, Anush Agarwalla – Dressage – Intermediate I Freestyle (Individual Final)
Squash
1:30 PM: India vs Nepal in Men’s Team Pool A
Table Tennis
1:30 PM: Sreeja Akula/Diya Chitale vs MAI Ngoc Tran/Nga Nguyen Thi (Vietnam) in Women’s Doubles Round of 32
Tennis
After 2 PM: Ramkumar Ramanathan/Saketh Myneni vs Soonwoo Kwon/Seongchan Hong (Korea) – Semifinal – Men’s Doubles
Rohan Bopanna & Rutuja Bhosale Vs Zhibek Kulambayeva & Grigoriy Lomakin (Kazakhstan) – Quarterfinals – Mixed Doubles
Table Tennis
2:05 PM: Sutirtha/Ayhika Mukherjee vs Zauresh Akasheva/Anastassiya Lavrova (Kazakhstan) in Women’s Doubles Round of 32
2:40 PM: Sharath Kamal Achanta vs Mohamed Shaffan Ismail (Maldives) in Men’s Singles Round of 32
3:25 PM: Sathiyan Gnanasekaran vs Turki Lafi H Almutairi (Saudi Arabia) in Men’s Singles Round of 32
Football
5 PM: India vs Saudi Arabia in Men’s Round of 16
Boxing
5:30 PM: Tomoya Tsuboi (Japan) vs Deepak in Men’s 46-51Kg – Preliminaries – R16
Swimming
5:46 PM: Aryan Nehra, Kushagra Rawat in Men’s 800m Freestyle – Fast Heat
Hockey
6:15 PM: India vs Japan in Preliminary Men’s Pool A
Boxing
6:45 PM: Nishant Dev vs Phuoc Tung Bui in Men’s 63.5-71Kg – Preliminaries – R16
All the Hangzhou Asian Games action is being telecast and live stream on Sony Liv app and Sony Sports Networks.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *