Sunday, September 19TRUSTED FEARLESS INTERNATIONAL & NATIONAL NEWS PORTAL

Tokyo Olympics 2020 India schedule, Medal Tally on July 25 | Tokyo Olympics News – Times of India


NEW DELHI: Ace shuttler and Rio Olympics silver medallist PV Sindhu opened her campaign in the Tokyo Games on Sunday with an easy win against Ksenia Polikarpova of Israel. Weightlifter Mirabai Chanu had opened India’s medal account on Day 2 with a silver.
Following is the complete schedule of Indian action on July 25:
SHOOTING
5:30 AM: 10m Air Pistol Women’s Qualification (Yashaswini Singh Deswal, Manu Bhaker Fail to qualify for final)
SHOOTING
6:30 AM: Skeet Men’s Qualification – Day 1 (Mairaj Ahmad Khan, Angad Vir Singh Bajwa) Angad finished 11th and Ahmad 25th. Both will be in action again on Day 2 of qualification on Monday, July 26.
ARTISTIC GYMNASTICS
6:30 AM: Pranati Nayak in Women’s Qualification – Subdivision 1 (Artistic gymnast Pranati Nayak fails to qualify for All-Around Final)
ROWING
6:40 AM: Lightweight Men’s Double Sculls Repechage 2 (Arjun Lal Jat, Arvind Singh) – Finished third to qualify for semis

BADMINTON
7:10 AM: Women’s Singles Group Play Stage – Group J (PV Sindhu vs Ksenia Polikarpova of Israel) – Sindhu won 21-7, 21-10
TENNIS
7:30 AM: Women’s Doubles First Round (Sania Mirza/Ankita Raina vs Liudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok of Ukraine) – Sania/Ankita lost 6-0, 6-7, 8-10
SAILING
8:35 AM: Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 01 (Nethra Kumanan) – Finished 33rd
Followed by Race 02
SHOOTING
9:30 AM: 10m Air Rifle Men’s Qualification (Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar fail to qualify for final)
TABLE TENNIS
10:30 AM: Men’s Singles Round 2 (Sathiyan Gnanasekaran vs Siu Hang Lam of Hong Kong, China) – Sathiyan lost 3-4 in a close battle
SAILING
11:05 AM: Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 01 (Vishnu Saravanan) Vishnu at 14th after Day 1
Followed by Race 02
TABLE TENNIS
12:00 PM: Women’s Singles Round 2 (Manika Batra vs Margaryta Pesotska of Ukraine) – Manika Batra beat Margaryta Pesotska 4-3
BOXING
1:30 PM: Women’s Flyweight (48-51kg) – Round of 32 (Mary Kom vs Miguelina Hernandez Garcia of Dominican Republic) – Mary Kom beat Miguelina Hernandez Garcia 4-1
HOCKEY
3:00 PM: Men’s Pool A (India vs Australia) India lost 1-7 to Australia
BOXING
3:06 PM: Men’s Lightweight (57-63kg) – Round of 32 (Manish Kaushik vs Luke McCormack of Great Britain) Manish Kaushik lost 1-4 to Luke McCormack
SWIMMING
3:32 PM: Women’s 100m Backstroke – Heat 1 (Maana Patel) Maana fails to qualify for semis after finishing 39th overall
SWIMMING
4:26 PM: Men’s 100m Backstroke – Heat 3 (Srihari Nataraj)





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *